lauantai 31. elokuuta 2024

Tölkkisaldo kasvaa ja keittiössä oli kivaa

Ehkä erilainen lauantai?

Muistatteko ne oranssit Erittäin hieno suomalainen -sarjan shampoon ja hoitoaineen? Tuuheuttava? Jep, ei ole maksettu mainos tms., mutta nyt, kun olen käyttänyt niitä muutaman kerran, niin tulos on huomattava. Luulin, että minulla on enää niin vähän hiuksia, ettei niistä olisi tuuheutumaan. Olin onnellisesti väärässä! (Ei ennen & jälkeen kuvia, mutta kannattaa uskoa silti, heh!) 😄 Kiiltääkin.

Nyt pitää tehdä 'välitilintarkastus'. Vein eilen kahteen kertaan tölkkejä...

Alepan automaatti oli TAAS rikki, mutta onneksi vieressä on toinen kauppa koneineen!

Siirryn laskemaan, että kipon summa täsmää: 173,45 + 6,80 + 1,65 = 181,90 euroa (Kyllä!). Keittiössä on vielä pussillinen tölkkejä, jotka lähden viemään... (niin kuvittelin?)

Heh, kävin kuitenkin ensin kodin vastapäätä olevassa puistossa ja löysin kolme tölkkiä lisää. Sää enteilee sadetta, mutta lähden kaupan kautta puistoon silti. Tarvitsen happea!

*     *     *

Olisinpa katsonut kellon aikaa? En mennyt vielä keittiötä kauemmaksi. 😅 Keitin multaperunat.

Pilkoin ystävättäreltä saamani lantun. Laitoin vielä jääkaappiin, mutta siirrän pakkaseen ellen käytä piakkoin. Tussittelulle saa nauraa. 😂 L:stä tunnistan kyllä.

Meinasin jo heittää porkkanat biojätteeseen, mutta muutin mieleni ja kuorin ne. Osa keittyy parhaillaan suola- ja rakuunavedessä ja osan pilkoin pussiin. Sama kohtalo kuin lanttukuutioilla.

Nam.

Pilkoin yhden sipulin ja Litukan lihapullat neljään osaan.

Tein niistä kastikkeen punaisen soosin, mustapippurin, paahdettu paprika -mausteen, sinapin sekä ruokakerman kera.

Ettepä usko - tiskipöytä on t.y.h.j.ä.!?! 😇 Hyvä mie.

Aurinko paistaa pilvettömältä taivaalta eikä sateesta ole enää tietoakaan. Joko nyt vaihtaisin vaatteet, veisin tölkit ja menisin hetkeksi puistoon? Niin teen.

*     *     *

EDIT. Vein tölkit.

Kipossa on nyt 181,90 + 4,95 = 186,85 euroa.

Ensimmäistä kertaa tänä kesänä puistossa ei ollut ainuttakaan ihmistä. Vain yksi tyhjä tölkki. Tulin kotiin katsomaan yleisurheilun Suomi - Ruotsi -maaottelua ja syömään. 


Alaselkää särkee ja jalat ovat jotenkin ihan poikki. Lepoa siis - ei tölkkireissua illemmalla. 

Leppoisaa lauantai-iltaa!

perjantai 30. elokuuta 2024

Boheemiutta ja hikeä

Tuikitärkeitä asioita. 😆

Kun löhösin apaattisena kotona, niin katselin tallentamiani elokuvia. Katsoin mm. Janne Kuusen ohjaaman dokumenttielokuvan 'Boheemi elää - Matti Pellonpää'. Siitä tämä kuva:

"Pida huvista kiini, Tatjana", hih. Seuraavaksi katsoin kyseisen leffan.

Vaikka tupakoin itsekin, niin leffoissa sitä tehtiin reippaasti enemmän! Varsinaista melankoliaa, johon oli onneksi mahdutettu huumoriakin sekaan.

*     *     *

Olipa tänään hikistä!!! Täti B. ei (taaskaan) reagoinut ovikelloon ensimmäisellä kerralla ja kuulin ovien läpi, että hän oli puhelimessa. Istuin sitten rappukäytävässä sen aikaa, että puhelu loppui. Siellä kaikki sujui totuttuun tapaan, mitä nyt se pistorasia, joka ei ed. kerralla toiminut, toimi tällä kertaa. Outoa? Naama VA-LUI hikeä! Tavallisesta poikkeavaa oli se, että tamppasin pari mattoa. "Nähdään ensi kuussa!". 😀

Täti A:n luona erilaista oli se, että imuroin koko sängyn ja käänsin samalla patjan. Laitoin lakanat sänkyyn ja pyykit koneesta kuivumaan. Olipa ihanaa, kun nainen sanoi, että voisin käydä siellä vaikka joka viikko. Siihen ei kuitenkaan mennä. Viemääni voidetta nainen laittoi HETI olkapäähänsä. Oli kiitollinen. 💜 Tarjosi kahvit sekä paahtoleipää, kiitos!

Vaikka kuinka yritin tihrustaa joka suuntaan, niin en vieläkään löytänyt maalattua kiveä, hö. Taidan soittaa äidille ja viedä sitten kassillisen tölkkejä kauppaan. Jos jaksan, niin teen lenkin, koska olen varma ihmisten 'ajatuneen' ulos nauttimaan lämpimästä illasta ja koska on todella hiostavaa. Huomenna kuulemma saattaa sataa.

Ps. Sossu selvittää työasian maanantaina. 👌

Kivaa perjantai-iltaa ja kiitos peukutuksista! 👍

torstai 29. elokuuta 2024

Mamma, ja työuutisia!?

Eilen oli mukava päivä. 😺

Mamma otti viikonloppuna yhteyttä ja kertoi tarvitsevansa apua. Menin eilen ja hain mennessäni paketin kaupasta. Iso, mutta kevyt kannettava. Perillä odotin, että hän avasi laatikon (oikeasti laatikon sisällä oli laatikko, jossa oli laatikko 😆 ) ja littasin pahvit. Hain vaatehuoneesta hehkulampun, jonka hän asensi uuteen pöytävalaisimeensa. Asensin lampun yöpöydälle.

(Kuvat olen ottanut jonain päivänä lähipuistossa.)

Sain pankki- ja Kela-kortit. Vein lähtiessäni pahvit, lehdet ja muut roskat. Kävin automaatilla ja menin sitten apteekkiin. Hain/sain sieltä ison kassillisen lääkkeitä. Kävin vielä juomakaupassa hakemassa (valko-)viiniä. Kävelin takaisin ja oli kuuma. 🌞

Perillä nautimme viiniä ja juttelimme. Oli kivaa.

Työkaveri soitti eilen ja kertoi, että hänelle oli soitettu tiistaina. Kutsuttu töihin tänään torstaina. Pyysin naista soittamaan työpäivän jälkeen ja niin hän tekikin. Töissä oli kai ollut vain kolme plus pomo. Soitan huomenna sosiaalityötekijälle ja pyydän häntä selvittämään saanko mennä töihin maanantaina. Pitäkää peukkuja!? 👍

Huomenna on taas siivousreissupäivä. Vien Täti A:lle kipeää olkapäätä varten voiteen, joka on jäänyt itsellä käyttämättä.

Jospa tuosta olisi lämpöä ja apua. 💜

Itsellä on litra hevoslinimenttiä. Olisin vienyt sitä, mutta en keksinyt putelia, johon olisin laittanut voidetta. Ellen aamulla keksi ennen lähtöä. Sitä veisin ehkä mieluummin. Onkohan Täti B:n luona korjattu pistorasioita? Sen näkee. Nyt nukkumaan, joten...

Hyvää yötä!

tiistai 27. elokuuta 2024

Pizzantai oli sunnuntai

Kuvien määrä??? 🙈

Kävin äsken (ma) hetken puistossa haukkaamassa happea, mutta ensimmäistä kertaa sormia paleli ja nenä alkoi vuotaa. Tylsää, kuten epämääräinen tyyppikin, joka olisi halunnut jutella. Otin kuvan taivaasta hieman ennen yhdeksää. Ja kotiin paluuta.

Kuten jo kerroin, niin sain tehtyä eilen pizzaa x 2. Tein taikinan itse ja illasta oppineena en enää jaa taikinaa kahteen osaan!?

Ensimmäinen pizza:

Kaulitsin taikinan ja levittelin päälle punaista soosia, tottakai.

Sitten sipulin kanssa paistettuja hävikkiherkkusieniä.

Hävikkipaprikoita.

Ja Litukan HYVIÄ tomaatteja.

Tietysti juustoraastetta! 💛

Käytin kolmesta vaihtoehdosta kahta.


Vein pizzat tehtyäni pari palaa rollaattorimiehelle puistoon, koska arvasin hänen olevan siellä vielä.

Loput söin itse. 😋

Toinen pizza:

Jälkimmäinen puolikas taikinasta näytti hassulta. Nukkuva norsu? 🐘

Kaulin, siirsin pellille ja laitoin punaista soosia sekä savusuikaleet.

Lisäsin loput hävikkipaprikat...

...ja siivuttamiani mustia oliiveja.

Sinihomejuustoa.

Tähän pizzaan kuului ananas. 🍍

Sekä tietysti juustoraaste.

Hyvää tästäkin tuli, mutta tajusin, että tuosta taikinamäärästä syntyy parempi pellillisenä. Sellainen pullataikinamaisempi.

Tekemällä oppii. 😁

Mieli on edelleen apaattinen. Valo tunnelin päässä odottanee halpaa sähköä tai jotain siihen suuntaan. Koitan uskoa siihen, että kyllä minä tästä taas vielä nousen.

Sovitaanko niin?

maanantai 26. elokuuta 2024

Shoppailuja ja livekeikka

Hei vaan.

Kävelin lauantai-iltana sinne ostarille. Matka on tylsää suoraa, mutta mennessä oli kevyt kulkea tyhjä reppu selässä ja mieli hoidetuista tiskeistä tyytyväisenä. Oli vielä voimakas myötätuulikin puskemassa askelia eteenpäin. Taisin jopa hymyillä hieman. 😊

*     *     *

Oi että, kävin äsken (sunnuntai) pihalla ja olin saada slaakin, kun edestäni loikkasi pieni rusakon poikanen, jota en ennen loikkaa huomannut ollenkaan. Se jäi istumaan korvat pystyssä kompostin kulmalle ja minua harmitti, ettei kännykkä ollut mukana. Koska se siirtyi toiselle kulmalle nakertamaan naapuripihasta pudonnutta omenaa, niin kipaisin kotiin hakemaan puhelimen.

Siinä se nakersi edelleen korvat lehden takana piilossa. Päästi aika lähelle. 🐰

Otin kuvat ja hipsin pois. Ehkä se ei olekaan hyvä, että olen heitellyt noita pudonneita omenoita kompostiin tavoittamattomiin? 🍏

*     *     *

Poikkesin viiniostoksilla ja nousin sitten Tokmannille. Nyt kuluu roskapusseja, koska käytän niitä tölkkien keräämiseen. Vaikka kuinka ravistelisi, niin aina niistä valuu nesteitä sen verran, että on pakko heittää pussit tölkkien palauttamisen jälkeen roskiin. Ei se haittaa, koska 25 kappaletta maksoi 0,99 euroa.

Ostin myös hehkulapun, jonka koitin vaihtaa äsken. Ei toiminut. Taitaa olla koko makuuhuoneen kattovalaisin rikki, pahus. Sekin.

Seuraavaksi laskeuduin Lidl'iin. Sävelet olivat selvät, mutta 'heräteostoksiakin' tuli tehtyä. Edelleen tekemättä olevaa pizzaa varten (tein eilen) ostin tomaatteja. Kerrankin todella hyviä!

Lihapullapaketin, koska se maksoi vain 0,99 euroa. 😏

Tästä puolen kilon metukkapaketista riittää pitkään. 👌

Kuten on moneen kertaan todettu, niin juustoja ei voi olla liikaa! 😋

Tämä tulee varmasti käytettyä.

Tämä on niiiiin edullinen margariini (0,35 €).

Kananmunat loppuivat omenapiirakkaa tehdessä.

Mistähän pizzapohjista on ollut "puhetta"? Ainoat, jotka löysin, olivat pakastealtaassa, ja pieniä. En halunnut niitä, joten ostin (ja raahasin) kaksi kiloa jauhoja. Tarviihan niitä muuhunkin.

Nyt on ihan pakko 'hylkiä' ruokakauppoja!!! Pakastin ei tyhjene ollenkaan... 🙈

Ruokatesti ylitti satasen eli 02.07. alkaen 89,55 + 16,98 = 106,53. Eikä minulta mitään puutu. 😇

Paluumatka olikin sitten hieman haastavampi. Reppu oli ääriään myöten täynnä ja pai-na-va. Ja oli vielä vastatuulikin, phuuh. Repun painoa uhmaten keräsin neljä tyhjää tölkkiä ja yhden muovipullon matkalta.

Toin ostokset kotiin, nappasin tölkkikassin ja kävin kiertämässä kirkon liepeillä. Siellä oli ilmaiskonsertti. Himputti, törmäsin rakkaaseen (hyvin tunnettuun) basistiin, kun hän käveli vastaan basso selässään. Kylläpä harmitti, kun hän kertoi olleensa soittamassa keikalla, joka loppui juuri, hö.

Keräilin ympäristöstä tölkkejä ja kaksi vanhempaa naista kiitteli toimintaani. Kiitos! Muistin sen suht tuoreen ystäväni keikkakutsun, joten vein tölkit kauppaan (kuitti ed. postauksessa) ja lähdin kohti keikkaravintolaa. Se oli duettokeikka pienehkössä baarissa: tuntemani mies soitti koskettimia ja upeaääninen nainen lauloi. (Otin kolme videota, jotka lähetin sille miehelle äsken.) Oli kiva, että eräs ystävätär oli paikalla myös.

Keikan jälkeen tein vielä tölkkikierroksen, mutta kadut oli jo tyhjennetty.

*     *     *

Äsken soi puhelin. Se nainen, jonka olen saattanut muutaman kerran kotiin, soitti ensimmäistä kertaa. Kysyi mitä teen ja olenko menossa puistoon. Kerroin, että olen ja hän vastasi: "hyvä, nähdään!". Mitähän hänellä on mielessä? Lähden ottamaan selvää...

*     *     *

Näitä postauksia tulee näemmä kuin sieniä sateella. Haittaakse? 😇 Nainen kaipasi vain seuraani ja sen, että kävin hänelle kaupassa. Pizzataikina on kohoamassa, ettekä varmaan arvaa, että seuraavaan postaukseen saattaa liittyä pizzaa? 😅 Nälkä. 

Tölkkisaldoon 171,00 + 2,45 =  173,45 euroa.

Nyt keittiöön.

*     *     *

Nuo siis kirjoitin eilen. Tänään olen ollut "vain" kotona. Katsoin John Grishamin kirjaan perustuvan elokuvan Valamiehet, josta tykkäsin aivan yhtä paljon kuin ensimmäiselläkin kerralla. Perään kaksi jaksoa Tiettömän taipaleen takana -sarjaa sekä Michael Monroe -dokkarin. Kertoisinko..?

Eräällä silloisella (90 -luvulla) ystävällä oli mökki vuokralla juurikin Makkelta. Vietin siellä Kiikalan mökillä kaksi rauhoittumiskuukautta ja Makke kävi siellä yhtenä iltana edesmenneen Jude -vaimonsa kanssa. Ilta oli kiva ja "lapintyttö" oli ihmeissään, kun istui samassa pöydässä julkkiksen kanssa. Se jäi mieleen, ettei Jude keksinyt englanninkielistä vastinetta sanalle "säävaraus". Se siitä.

Alan selailemaan eilisiä pizzakuvia ja pähkäilen piipahtaisinko happihyppelyllä...

Aurinkoista alkanutta elokuun viimeistä viikkoa!

sunnuntai 25. elokuuta 2024

Kuka kertoo tiskaamisesta?

MotivointiMutinaa.

Taas kerran nähdään, kuinka kukaan keksii/jaksaa kirjoittaa niinkin arkisesta asiasta, kuin tiskaaminen. Stansta. 😅 Pelkkien ruokailuvälineiden, vispilöiden, lastojen, kauhojen ja puukapustojen tiskaamiseen kului aikaa puoli tuntia. Olihan niitä pal-jon! 🙈

Kuten kuvasta näkyy, niin molemmat telineet täyttyivät ja oli laitettava osa kuivauskaapin ritilälle. Ja kuivata ne sitten laatikkoon muiden astioiden tieltä.

Jos te ylipäätään tiskaatte enää käsin, niin huuhteletteko te ruokailuvälineet nipuissa vai yksitellen? Minä jokaisen erikseen (vesi sisältyy vuokraan).

Piipahdan pihalla "vilvoittelemassa" ja siirryn sitten tiskaamaan altaassa likoavat lasit sekä mukit. Pesin jo kahvinkeittimen.

*     *     *

Onpas hiki! Nyt en ottanut aikaa, mutta tähän erään tiskasin lasit, mukit, pari lasista säilykepurkkia ja matalat ruokalautaset...

...ja isommat kulhot (joita on jossain kasassa vielä kolme)...

...sekä pienemmät jälkiruokakulhot.

Syvät ruokalautaset liotkoon hetken. Niiden jälkeen on vielä mm. pakasterasiat, muovikulhot, paistinpannut, siivilät ja kattilat. Uh ja huh!

*     *     *

On tämä hullua hommaa! 🙊 Hullua sekin on, että Juhannuskaveri soittaa vieläkin melkein päivittäin, vaikka en ole vastannut puheluihin pitkiin aikoihin, enkä vastaa! Soitti äskenkin.

*     *    *

Tulin juuri suihkusta. Oikaisin lattian pesun kanssa ja suihkutin vain pesuainetta, jonka huuhtelin paineella pois. Mutta olipahan tiskiurakka! Nopeasti laskettuna 'souviin' meni suihkuineen sekä pienine taukoineen yhteensä kolme ja puoli tuntia (oikeasti?)!? Oli pakko jättää vielä kolme kattilaa ja uunivuoka likoamaan.

Alkoi kuivauspaikat loppua. Tiskikaapin lisäksi täyttyi sivupöytä.

Osa oli laitettava ruokapöydän reunalle. Edessä oleva valkoinen pieni kattila on 36 vuotta vanha. Lämmitin siinä Pojan ruokia hänen ollessa pieni. Se oli aikaa ennen mikroaaltouunia, joka on 35 käyttövuoden jälkeen toiminnassa edelleen. Löytyi ne kolme sinistä kulhoakin.

Uunipelti sai mennä Muumi -pyyhkeen päälle lattialle.


Odottelen, että hiukset kuivuvat vähän ja lähden sitten kävelemään ostarille. Litukan lisäksi meinaan käydä ostamassa punaviiniä, koska olen mielestäni ansainnut lasillisen, tai useamman. Maistuuhan se mahdollinen pizzakin sen kanssa paremmalta.
😄

Pizzasta puheenollen, puntaroin mielessäni, että kannanko repussa kaksi kiloa jauhoja vai testaanko ensimmäistä kertaa Lidl'in valmispohjia. Joku niitä oli blogissaan kehunut?

*     *     *

Sunnuntaita!

Tein kauppareissun, mutta viini on edelleen avaamatta. Kauppareissusta kerron seuraavaksi, mutta en tässä, jotta ehditte muihinkin blogeihin tänä päivänä. 😅 Tuli kerättyä tölkkejä, joista osa on vielä viemättä, mutta...

Kipossa on nyt 165,45 + 4,55 = 171,00 euroa. Huh!?

Muistin yhtäkkiä kaverin keikan ja ystävätärkin soitti kysyen, että olenko menossa. Paikka oli lähellä, joten kipitin sinne. Siitäkin lisää myöhemmin. 

Sain laitettua puhtaat astiat kaappeihin sillä aikaa, kun odotin aamukahvin valmistumista. Tuulesta huolimatta on kaunis ja kohtuulämmin päivä, joten minä lähden puistoon sunnuntaipäivän ratoksi. 😊

Mieluisaa päivää sinullekin! 💛