lauantai 2. syyskuuta 2023

Kävin Vantaalla

Ihan hyvä reissu.

Niinpä minä sitten pakkasin possut eilen reppuun ja hyppäsin bussiin. (MP:llä oli perjantai vapaa, kun firmalla oli torstaina saunailta.)

MP oli kiltisti 😇 pysäkillä vastassa. Vietiin reppu hänen luokseen (possut vielä jääkaappiin) ja lähdimme kävelemään reissun Litukkaan.

Kilometrin suora tuntui yllättävän pitkältä ja raskaalta kävellä. Pakko oli jaksaa, kun oli lähtenyt. "Ei rakasta", sanoi päivänkakkara näyttäen pupulta. Saattaa se MP kuites vähän välittää... 😏

Mites se meni - paljon marjoja, niin vähän lunta? Kelpaisi noin.

MP asuu melkein metsässä. On niin uusi asuinalue, että metsä alkaa kävelytien takana.

Päästiin takaisin ja mies pääsi kokkauspuuhiin. Lihat lautaselle lämpiämään ennen grilliä.

Tajusin taas kerran, että minun on PAKKO viedä sinne puikot ja lankaa. On niin tylsää olla ilman niitä. Toimeton.

No, en ihan toimeton, koska pesin miehen kylppäristä seinät samalla, kun kävin suihkussa. Kuten jo kerroin, niin sain väriä päähäni. Olipa vallan outo väripakkaus: ei hanskoja eikä sekoituspulloa!?

Sen siitä saa, kun avaa tupakkapaikalla suunsa - kaksi paria kertakäyttöhanskoja naapurilta, kiitos! Tässä pää ensin:

Kuinkakohan mustat minun hiukseni oikeasti nykyään olisivatkaan? Biologisen isän pää oli ihan musta ja biologisen äidin ihan vaalea. Tiedä sitte.

Olen itse ihan tyytyväinen lopputulokseen. Kiitos MP! (Ei käsittääkseni tiedä StanstaLandian osoitetta ja hyvä niin!) Oletan, että väri on tasaisempi luonnossa, kuin kuvassa.

Leikkasin vielä aamulla otsahiukset. Nyt kelpaa taas monta kuukautta porskutella. 😅

Ne possut, aah. Niin hyvää! Tekisi mieli jättää laittamatta kuva omasta lautasellisesta (santsasin kyllä!), koska...

...MP:n lautanen on niin täysi ja täydellinen?

Että oli hyvää!!! 😋

Syötyäni nukuin kuin kolmas neljäs porsas aamuun saakka. Mies keitti kahvit ja jopa minäkin söin leivän. Tyypin uppoutuessa läppärin näpyttelyyn pesin 'ihmesienellä' kaikki kaappien ja laatikostojen ovet, ole hyvä.

Lähdettiin liikkeelle. Nostan hattua MP:lle, että oli heti mukana, kun näin aseman penkillä miehen ihan taju kankaalla. Käytiin läpsyttelemässä sen verran, että tyyppi raotti silmiään. Hengissä oli, mutta niin kujalla, että nukahti samantien uudestaan.

Kävin hyödyntämässä sopivaan kohtaan osuvan tarjouksen: kahvi oli ihan lopussa. Kympillä sai neljä pakettia, mutta koska maksoin osan bonuksilla, niin ruokatestiin alkaen 05.08. lisätään 74,52 + 9,70 = 84,22 euroa. Näillä kahveilla pärjään piiiitkäään.

Vinkki: tarjous on huomiseen 3.9. saakka K-supermarketeissa. Kyseisessä kaupassa oli jotkut markkinat menossa ja maistatuspisteitä jonoiksi saakka. Mitä nämä ovat? Jaettiin kaupan edessä.

Käytiin vielä yhden kierroksen verran STB-baarin bingossa. MP jatkoi matkaa muualle kuuntelemaan tuttua bändiä ja minä kävelin kotiin. Törmäsin matkalla Tuppoon. Halasin ja onnittelin. 💜

Leppoisaa lauantaita!

23 kommenttia:

  1. Hyvännäköiset sapuskat ja tukka! Ihan tuli pieni ikävä omaa vaaleaa tukkaa... Mähän olen ollut blondi suurimman osan elämääni. Mutta tumma tuntuu jotenkin omemmalta, tai oikeastaan haluaisin räikeän punaisen, mutta punaiset eivät oikein kestä päässäni, kun pesen tukan joka aamu.

    Kivaa lauantain jatkoa! Savonlinnassa sataa kaatamalla vettä...

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Satu!
      Täälläkin ripotteli hetken. Tänään olisi Puu-Valkassa tapahtumaa, mutta en vielä tiedä menenkö. Ehkä.
      Vaikea ajatella sua blondina?! Hyvä olet noin! ♥
      Peset joka aamu??? Auuh.

      Poista
  2. Hei, onko Vantaalle pitkä matka Helsingistä? Tulee niin vähän siellä päin liikuttua. Itsekään en osaa olla ilman käsityötä missään, aina on virkkaus tai kudin mukana laukussa. Värjäsin tässä kesän alussa itse hiuksiani mutta ei tullut hyvä. Tästä lähin käyn vain kampaajalla värjäyttämässä. Hyvää viikonloppua! T. Eija

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Eija!
      Bussi tästä minun luota menee noin puoli tuntia MP:n luo. Voisi olla pahempikin, mutta ihan ok, että yhdellä bussilla pääsee vierestä viereen.
      Olisihan se ihan mahtavaa mennä oikealle kampaajalle, mutta näinkin pärjään, näemmä. ;)

      Poista
  3. Tuli hyvä moppi! 😀 (sanoi mun entinen kampaaja aina). Mun nysät hiuksethan alkaa olla aika harmaat, koska mun kolmekymppinen kampaaja ei anna lupaa värjäämiseen. Olen kuulemma tyylikäs harmaapäisenä. 😄
    Hyvännäköistä sapuskaa. Porsaanliha ois helppo jopa mun saada mureaksi, mutta tosi vähän tulee käytettyä. En tiedä, kuvittelenko mutta mun nivelet tulee kipeiksi ja turpoaa sianlihasta. Voi olla sattumaakin.
    Minä menen metsään nyt. 🙂

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitti! :D
      Mopilla mennään taas tovi. Halpaa tämä minun hiusten hoito: yksi leikkaa latvat laivalla ja toinen värjää, kun pyydän.
      Miten meni metsässä?

      Poista
    2. Metsälenkki vähän kutistui, kun alkoikin mustat pilvet kerääntyä taivaalle. Onneksi ovesta ulos lähtiessä pääsen metsään, kiertelin sitten kotimetsiä. Huomenna uusi yritys. Leppoisaa lauantai-iltaa!

      Poista
    3. Kiitos, vaikka sunnuntaissa jo mennään. ;)
      Äiti ei syö ollenkaan punaista lihaa reuman vuoksi.

      Poista
  4. Hei stansta! Sinun tukastasi tuli oikein hyvä, lämpimän värinen ja kiiltävä.
    Ja nälkä tulee taas katsoessa noita ihania ruokia. Minä koetan aina päästä helpolla tuon sapuskan suhteen, yksin kun elelen. Välillä käyn tyttärilläkin ja siellä syödään kaikenlaista. Nyt en taas ole pitkään aikaan käynyt kummankaan luona. Toinenhan asuu siellä Lahdessa, missä sinä olet syntynyt. Jotenkin on vähän "en kehtoo-olo." WhatsApissa usein lasteni kanssa haastellaan ja laitetaan kuvia paljon. Aikuisiahan ovat, mutta minulle lapsia aina :).
    Äsken näin ison lintuauran lentävän tuolla kaukana meren yllä. Se lainehtii niin ihanasti ja kauniisti. Tulee hyvä mieli katsoessa, mutta samalla myös haikea. Toivotan mielessäni heille hyvää matkaa.
    Aurinkokin ilmestyi esiin taas. Terkuin Mimmu-mummi

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitosta paljon!
      Minä niin ymmärrän tuon haikeuden! ♥

      Poista
  5. Hernis? Ihan outo juttu.
    Hiukset tuntuu niin kivoilta värjäyksen jälkeen, kuohkeammat. Hyvä väri!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos!
      Lueskelin herniksen pakettia ja meinaan kyllä joku päivä testata sitä. Kyllähän minä herneistä tykkään. Saas nähdä.

      Poista
  6. Miten kaunis väri hiuksissa, ja hyvännäköiset sapuskat. Mukavaa viikonloppua T Saukkis

    VastaaPoista
  7. Hannille: et varmaankaan kuvittele oireita possunlihan syönnin jälkeen sillä miehelläni on reuma ja hänen on vältettävä sianlihan syöntiä…

    VastaaPoista
  8. Heipsan! Istun after work-oluella tyhjän baarin tiskillä ja oon ihan umpiväsynyt mutta kroppa käy ylikierroksilla joten unta on turha odottaa pariin tuntiin. Oon pitkästä aikaa tehnyt pari vkl yötuuria ja meinaa olla jo aika rankkaa näin mummolle. Tulin töihin eilen puolilta päivin ja pääsen kotiin huomenna iltapäivällä. Onneksi täällä voi yöpyä, ei pystyis enää ajaan kotiin tässä väsymyksessä. Yrittäjän iloja! Onneksi huomenna taas näkee perheen ja saa vaan olla!
    Tukasta tuli hyvä! Kiva kun joku töpsöttää värin päähän,itse se on aina niin hankalaa!
    Mukavaa sunnuntaita!
    Terkkusin Tiiijjja

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos!
      En ole koskaan värjännyt itse omia hiuksiani. En kyllä kenenkään muunkaan.
      Huikeita työvuoroja teet, arvostan!
      Ihanaa perheilyä! ♥

      Poista
  9. Oih😍ihanaa mikä hemmottelu day siellä ollutkin.
    Nam herkku ruokaa ja ihanat hiukset.
    Juku sama täällä pitäs juuri kasvu taas kerram värjätä🤦‍♀️
    Aurinkoista alkavaa viikkoa!



    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Päivi!
      Tuli kyllä ihan tarpeeseen tuo päivä kaikkineen. Ärsytti ne sukkien tilaajat, joilla ei sitten ollutkaan tarvetta tilatuille, murr.
      Mukavaa viikonalkua sinullekin!

      Poista
  10. Herkullisen näköiset ruoka-annokset. Nam!
    Pisteet miehelle, kun auttoi sinua hiusten värjäyksessä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hyvää ruoka olikin!
      MP on värjännyt hiukseni jo kolme tai neljä kertaa. Viime vuoden juhannuksena taisi olla ensimmäinen kerta. On kyllä tosi kiva, että vaivautuu!

      Poista
  11. Kaunis sävy - pitäisi pyytää tytärtä laittamaan mullekin väriä - juureen, latvat on auringonpolttaman valkoiset
    (vai onko se sitä harmaata? heh heh...)
    Monipuolisen taitava mies, kun hoituu sekä hiukset, että pihvit ja mun tulkinnat "rivien välistä" on, että tykkää enemmän kuin vähän!!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos!
      Miten nämä kommentit jää multa huomaamatta? Juuri tällä hetkellä MP ärsyttää, ja on velkaa eikä meinaa maksaa....

      Poista

Kiitos kommentistasi!