maanantai 13. tammikuuta 2025

BingoHaaste, osa 2.

Mihin se entinen into katosi?

Toki koitan antaa itselleni aikaa. "Ollut tässä vähän kaikkee.." Ja virkkaisin mieluummin, kuin kutoisin? Nooh, en ole helposti periksiantavaa sorttia. Pitäähän Pojan saada kerran vuodessa uudet sukat. Kirjoitin näistä ja näihin liittyvistä hankaluuksista jo, ja nyt pääsen esittelemään juuri päättelemäni ISOT sukat (koko 45-46):

KUTOA

Samalla sain tokan ruksin Repolaisen haasteen bingolappuun, aloittaa uuden lankakuvakansion facebook'iin sekä läppärille. Lankaa näihin kului 256 grammaa. Löppänät tuli, mutta menevät varmaan kotikäytössä. Toivottavasti!

*     *     *

Oikeasti just nyt on vielä sunnuntai. Pitäisi syödä (söin!), napata nokkaunet (nukuin tunnin), jos nukkuminen ei Mamman luona onnistukaan (saan nukkua makuuhuoneessa, kuulemma) ja aloittaa käsityö, jonka voisin ottaa mukaan. Silmäsairaalaan kannattaa kuulemma varata aikaa pari-kolme tuntia, vaikka toimenpide on nopea (15-30 min). Pelottaa, jännittää ja kauhistuttaa, vaikka en ole itse potilas! 😱

Pelkoon on syynsä. Ainoa kokemus kaihileikkauksesta on äidin kanssa. Leikkaus oli epäonnistua täysin, koska verkkokalvo repesi ja oli viittä vaille, ettei jouduttu lähtemään Rovaniemeltä ambulanssilla Oulun yliopistolliseen. Lääkäri kuitenkin onnistui muuten, mutta se silmä sokeutui. Glaukooma.

Toinen on se, ettei Mamma ole käynyt ulkona sitten viime kesän. Rollaattori, ylipaino, voimattomuus ja liukkaus. Jännitys. Jos nainen kaatuisi, joutuisin soittamaan hätäkeskuksen kautta apua. Ai hitto!

Lähettäkääs enkeleitä mukaan? 👼

15 kommenttia:

  1. Ei olekaan tänään leikkaus vaan tutkimus. Eipä ole paljoa tullut nukuttua...

    VastaaPoista
  2. Minä kilisytän sitä vasta saamaani enkelikelloa avuksesi.
    Tänään kun on tutkimus niin sitten jo "reittikin" on selvä ja kaikki se matkaan liittyvä hermoilu ja sitten kun on leikkaus niin kaikki sujuu jo kuin vanhalla tekijällä.
    Onnea matkaan !

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos!
      Täällä ollaan. Mamma kutsuttiin juuri huoneeseen... Tultiin ambulanssi kyydillä.

      Poista
  3. Vastaukset
    1. Mamma oli todella reipas, vaikka pelkää niitä (autoon/autosta) nostamisia.

      Poista
  4. Täältä näemmä lähtöisin tuo jääkaappihaaste... Pitää perehtyä tuohon Bingohaasteeseen myöhemmin.
    Tk- ja sairaalareissut ei ole koskaan kivoja, olkoon sitten itse potilas vai onko vain tukena :(

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Pöllö se houkutteli tekemään tämän haasteen (kiitos!). 😄
      Ei tosiaan ole. Istua ja odottaa, mutta ihan hyvin meni, onneksi!

      Poista
  5. Yhtä vaille yhden rivin Bingo - loistavaa...
    ja taisi Mamman kanssakin reisu mennä ihan hyvin... olet kyllä oikea aarre, avuksi niin monessa ja monelle!!
    Itsellesikin ihanaa ja turvallista tammikuun jatkoa!!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos paljon!
      Neljä valittua sanaa odottaa vielä. 😄
      Kyllähän minusta oli Mammalle apua, vaikka samaan aikaan tuntuu, etten tehnyt juuri mitään. Hyvin meni ja nainen oli kiitollinen.

      Poista
  6. Sinä oletkin oikein bingon ammattilainen :) Ihan kirjaimellisesti. Hyvä että sait sukat valmiiksi ja voit iloisin mielin aloittaa virkkaamisen. Ja hyvä, että teillä reisu meni hyvin. Ikävät kokemukset tuppaavat lisäämään jännitystä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Jep. Minulla oli Rovaniemellä vakituinen työ bingohallissa 80-luvun lopulla ennen irtisanoutumista ja Helsinkiin muuttoa. Ensimmäinen työ täällä oli -yllätys- bingohallissa. 😄
      Pitäisi keksiä, mitä virkkaisi pehmeistä neon-langoista? Koitin kutoa yhdestä, eikä siitä tullut mitään, kun säikeet levisi molemmin puolin puikkoja.
      Reissu meni hyvin ja ihan muutamaa kohtaa lukuunottamatta Mammakin osasi jo olla ottamatta itse kiinni mistään nostojen aikana. Pelokas oli kyllä.

      Poista
  7. Toivottavasti kaihileikkaus on mennyt hyvin! Isältäni (ja äidiltänikin) on kaihi laseroitu ja operaatio on varsin nopea.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Eilen oli vain tutkimuksia. Leikkaus edessä joskus myöhemmin.

      Poista
  8. Leikkaukset jännittävät aina, vaikka yleensä ne menevät hyvin.
    Bingorivisi täydentyi kudotut sukat.

    VastaaPoista

Kiitos kommentistasi!