keskiviikko 8. lokakuuta 2025

Unia, KaaliRuokaa ja ViiriVehka

Kylläpä tuulee!

Olihan taas unet!? Ensimmäinen saattoi juontaa ohjelmasta Raharemontti, jota seurasin illalla "toisella silmällä". Siinä asunnon tavaramäärä tuntui tutulta ja raivaamisen vaikeus/sen aloitus ehkä vielä tutummalta. Niinpä unessa seisoin jollain parvekkeella kertomassa tuntemattomille ihmisille olevani muuttamassa kyseiseen taloon. Unen lopussa tulin järkiini ja totesin, etten muuta Omasta Kodista mihinkään, vaikka tässä ei ole parveketta. Pitää paikkansa!

Toiseen uneen taisi johdattaa illalla saamani WA -viesti, jonka lähetti laivalta tuttu mies, josta en ole kuullut ainakaan kahteen kolmeen vuoteen. Unessa saatoin olla juuri kyseisen miehen kanssa tanssilattialla. Onneksi uni ei ollut pitkä! 😏 

En illalla malttanut enää pysyä poissa keittiöstä. Porkkanoiden (loput vanhat jääkaapista) kuoriminen onnistui helposti, pilkkominen ei. Kaksi niistä palasi kuorittuina jääkaappiin. Perunat puolestaan oli haastavat kuoria, mutta helppo pilkkoa. Keitin niitä hetken lihaliemikuutiolla höystetyssä vedessä.

Paistoin jauhelihan pilkkomani sipulin kera, otin osan sivuun ja tein lopusta kastikkeen.

Kaalin pilkkominen oli vaikeinta. Enpä ollut koskaan tullut ajatelleeksi kuinka paljon voimaa se vaatii!? Vaihdoin sahalaitaiseen veitseen ja silti homma oli haastavaa. Periksi en voinut antaa.

Lisäsin kuullotuksen sekä siirapin lisäämisen jälkeen paistetut jauhelihat sekaan. Meiramia, savustettua paprikaa ja pippuria.

Kaadoin kaksin käsin porkkanat ja perunat liemineen päälle.

Paistoin hetken, sammutin levyn, laitoin lasikannen päälle ja jätin siihen. Maistoin pienen kipollisen ja olin (olen) tyytyväinen.

Käsi ei! Ei voi puhua pelkästä rannekivusta vaan kipu pyörii ympäri kättä. Nyt eniten sattuu kämmenen sisäpuolelle ja peukalon liikuttaminen. 😢 Kipu tuntuu vähän samalta kuin jännetuppitulehdus. Nenän päällä tuntui kokatessa painetta, ja aamulla teippien alle oli kertynyt lisää verta. Lienee syytä ottaa rauhallisemmin.

Saisinpa seurakseni Stansta Kakkosen! 😄 Voisi tulla hoitamaan tiskivuoren ja lohkomaan lopun kaalin. Voisi samalla pesaista ikkunat ja hinkata ikkunapenkit sekä smyygit. Hakea kaupasta lisää multaa ja hoitaa riutuneet viherkasvit. Ja ja ja...

Nostin/pelastin illalla ruokapöydällä piiloon jääneen viirivehkan ikkunalaudalle, poistin kuolleet lehdet ja annoin vettä. Aamulla vehka palkitsi:

Lupaan arvostaa jokaista kivutonta päivää, kunhan saavutan sellaiset! 💚

En olisi minä, jos en jännittäisi huomisaamuista ompeleiden poistoa. Pitänee pyytää päästä makuulle toimenpiteen ajaksi. Mutta mutta, se on 'vasta' huomenna, joten eletään tämä päivä ensin.

Mikä on parasta tässä päivässäsi?

25 kommenttia:

  1. Kaaliruoat ovat lemppareitani, mutta se kaalin pilkkominen... Joka kerta miettii, että saako sen halki ja montakohan sormea oikeasti menee poikki, ei kivaa. Ihan vatsasta kirpaisee ajatuksesta nenästäsi, on niin herkkä paikka. Tsemppiä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos MNT!
      Ei se kaalin pilkkominen ole ennenkään ollut lempparia, mutta eilen se oli liki mahdotonta. Jäi muuten hassun näköinen kaalin "jämä", kun jouduin sahaamaan hassuja soiroja reunasta. 😄
      Nenä ON herkkä paikka! En muutenkaan pidä ompeleiden poistosta, mutta nenä lienee pahin paikka venyttää ja napsutella lankoja poikki!? Pakko päästä makuulle!!

      Poista
  2. Mahtaisiko jonkinlainen rannetuki auttaa kokkaushommien tekemisessä? Sellainen missä on peukalolle reikä ja kiristetään napakasti ranteen ympäri. Apteekista varmasti löytyy, ehkä muualtakin. Joka tapauksessa toivottavasti käsi pian paranee. Ja tsemppiä huomiseen tikkien poistoon! Pötköllään on varmasti helpompi se kestää.
    Pikku-A

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos tsempeistä! Niitä tarvitaan!
      Just eilen ajattelin rannetukea, mutta en omista sellaista. Saisikohan sellaisen terveysasemalta lainaksi huomenna samalla, kun menen poistattamaan tikit? Pitääpä kysellä. Meinaan tosiaan pyytää saada mennä makuulle, koska silloin en voi vetäistä päätä taakse päin, jos (kun?) sattuu.
      Ps. Huomasitko, että mainitsin sinut Vihreiden kuulien yhteydessä?

      Poista
  3. Ranteen voi tukea vaikka ideali- tai muulla siteellä, ja ottaa sitä aina välilä pois. Minulle neuvottiin niin puhelimessa terveyskeskuksesta. Sain ajan fysioterapeutille joka oli sitä mieltä että sitominen ei ollut hyvä idea. Tanssiopettajani mielestä fysioterapia ei ole hyvä ratkaisu, vaan pehmeän nykytanssin liikkeet 🙂 Niistä on kieltämättä apua 💜 Kaikki ovat lempeitä liikkeitä, ei mitään suorittamista.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Päivystyksessä lääkäri kehoitti jumppaamaan kättä. Vähän kaks'piippuinen juttu, sillä ymmärrän jumppaamisen, mutta missä menee raja sen ja rasittamisen välillä? Laitoin juuri astioita likoomaan, juon kahvit ensin. Pakko saada tiskejä pois vaikka osa kerrallaan! Pitää "kuunnella" kättä siinä samalla ja uskoa siihen, mitä se "sanoo". Ettei pahemmaksi menisi!

      Poista
  4. Voi maiskis sentään mitä siellä Stanstan keittiössä valmistuu! Tunnen tuon tuoksun jo aivan ruudun läpi.
    Auts! lepuuta kättäsi nyt loppu päivä..
    Tsemppiä tikinpoistoo. Voi kauhistus nyt tuli ajatuksiin se hetki kun pusahdin itkuun, kun näin leikatun jalkateräni 5v sitten, kun avattiin kääreistä ja poistettiin tikit neljästä kohtaa. SE NÄKY OLI KAMALA! Ja toipuminen yhtä tuskaa kipujen kera. Röntgenissä kävin useaan otteeseen, kun seurattiin luutumista ja levyjen kiinnittymistä. Röntgenhoitaja tuli oikein jalkaa katsomaan, että miten valtavan isot laatat sinulla onkin jalkaterään kiinnitetty. Eli iso leikkaus pahan nivelrikon vuoksi. Painajais muisto!
    Äkkiä se pois mielestä...ja toivotan sinne kivaa keskiviikkoa! Täällä sataa vettä!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos! Niin satelee täälläkin kovan tuulen kera.
      Saas nähdä kyllästynkö tuohon ruokaan ennen kun saan sen loppuun? Ainakin sitä on pal-jon.
      Kiitos tsempeistä! Niitä tarvitaan, koska olen aivan varma, että se tikkien poistaminen sattuu! Toivottavasti ei ala vuotaa pahasti!

      Poista
  5. Huh, onneksi en asu pääkaupunkiseudulla. Olisin muuten aina tunkemassa Stanstalle syömään! On aina niin hyvän näköisiä kokkauksia. (Nyt on pakko itsekin tehdä kaalipataa :) ). Tsemppiä ompeleiden poistoon. <3

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos, Anonyymi! Kehusta ja tsempeistä! ♥
      Jos asuisit pääkaupunkiseudulla, saisit osallistua ruoan syömiseen, vaikka kotiini en tohdi juuri ketään päästää. Nytkin tuota kaali-jotain-pataa on ihan hurjan paljon!

      Poista
  6. Tässä päivässä täällä on ollut parasta mukava ja aurinkoinen sää. Tein ulkona osan viimeisistä pihatöistä ja sitten aloitin ikkunoiden pesun. Nyt illan tullessa taivaalle on tullut isoja harmaita pilviä ja sadetta on ennustettu huomiseksi tännekin.
    Toivottavasti huominen ompeleiden poisto sujuu mahdollisimman nopeasti ja kivuttomasti ja iho alkaa normalisoitua. Voimia huomiselle!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitoksia paljon! ♥
      Samaa toivon!
      Aurinkoinen sää?? Täällä sataa vettä. En olisi ikinä uskonut, että olisin joskus kateellinen ikkunoiden pesusta!? Tällä kädellä sitä ei tehdä. No, ei ehkä sateella muutenkaan.

      Poista
  7. Pystyisikö sinun ystävätäresi auttamaan sinua kuorimisessa ja pilkkomisessa, kun se ranteesi on noin kipeä? Että saisit ne juurekset säilöttyä - minua harmittaa puolestasi, kun podet nenää ja kättä ja samaan aikaan murehdit monia tekemättömiä asioita ❤️🫂
    Huomenna tähän aikaan tikit on jo poissa ja viikon päästä se on varmaan jo entisellään 😊
    Tsemppiä huomiseen - hyvin se menee, sisulla tai kiukulla jos ei muuta 😜

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos paljon, Pöllö! ♥
      Tiedätkö, karaokeystävätär soitti tänään ja olisi tulossa huomenna (keittiötöistä päästyään) auttamaan juuresten kanssa, MUTTA huomenna on kuukauden ainoa päivä, kun illaksi on sovittu jo kuukausi sitten mahtavaa menoa!! ♥ Miten sattuikin?! En tiedä, onko hän menossa perjantaina taas tuuraamaan karaokeen, joten se päiväkään ei siinä tapauksessa käy. Pitää yrittää sovittaa molemmille sopiva aika!
      Kuten kirjoitin, niin lupaan arvostaa tulevaisuudessa kivuttomia päiviä! Eiköhän ne juurekset jotenkin hoidu.
      Ja hoituu se ompeleiden poistokin, kun on pakko! Jännittää vähän silti, kuten aina...

      Poista
    2. Voi harmi, tuokin vielä - just tyyliin muutoin istut kuin tatti illat kotona eikä kukaan edes soita 😄ja sitten kun olet sopinut jotain, niin ovesi takana on oikein jono ja puhelin soi koko ajan. Ja taas seuraavan kuukauden istut kotona.. kukaan ei vastaa puhelimeen, ei ehdi käydä 🤣 Ja se ainoa paikkakin mihin viitsisit mennä, on remontissa.
      - no nyt meni jo vähän överiksi, mun musta huumori.
      Asioilla on tapana järjestyä 😜

      Poista
    3. Sanos muuta!?
      Koko kuulle (aah!) ei ole toistaiseksi muuta sovittua menoa, mutta odotas, kun kuulet kenet tapaan ja minne me menemme..!!! 🥰
      Tuo on totta, että ei ole ollut auttajien jonoa oven takana. HM:kään ei soittele. Eipä toisaalta haittaa, kun käsi toimii "jotenkin" kuitenkin, ja olen kaivannut omaa rauhaa... 😘

      Poista
    4. Onkohan aavistukseni oikea henkilöstä 😄 Alkoi jännittämään

      Poista
    5. Bloggailusta tutuksi tullut, tapaamisten myötä ystäväksi muodostunut... ♥

      Poista
  8. Tsemppiä ompeleiden poistoon. Se on taas yksi askel parempaan päin !

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos paljon!
      Pääseepä sen jälkeen suihkuun ja pesemään hiukset! 😊 Lähtö kotoa tunnin päästä...

      Poista
  9. Kaalin pilkkominen vaati voimaa mutta kyllä on sen arvoista. Nam mitä sapuskaa taas teit😋Nämä postauksesi ovat kyllä ihana lukea ja seurata!💗

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Päivi! ♥
      Miten luulinkaan, että kyseistä ruokaa tuli niin paljon, etten saa millään syötyä kaikkea, niin tänään 'menee' loput!? Kuvittelin, että kyllästyisin, mutta ehei... 😄

      Poista
  10. Voi saakeli tota sun kättä, se voi ottaa kyllä aikansa ennenkun paranee. Mä kaaduin muutama vko sitten ja otin tietty kädellä vastaan. Kämmenen tyvi ja ranne edelleen vähän kipeänä ja tietyissä asennoissa sattuu ihan kunnolla eikä voi tukea ottaa sillä kädellä vieläkään. Hiirikäsi vielä niin ärsyyntyy töistä. Kaipa se ajan kanssa tokenee, toivottavasti sun myös. Meillä oli eilen kans kaalipatapäivä ja tein ekaa kertaa myös kääryleitä. Niistäpäs tulikin ihan tosi hyviä eikä ollut yhtään niin työläitä mitä olen kuvitellut.
    Tsemppiä kaikkeen!
    Terkuin Tiijjja

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos paljon, Tiijja!
      Saakeli tosiaan!! Näin aamusta varsinkin särkee - toisaalta, eilen tuli taputettua pal-jon, joten johtunee osittain siitäkin..!? Kunhan ottamani särkylääkkeet alkavat vaikuttaa, niin helpottaa. Kipu ärsyttää! 😜 Tsemppiä sen kanssa sullekin! ♥
      Kääryleistä tulee mieleen ne, jotka tein vuosi tai kaksi sitten satokausiämpärin punakaalista. Samaa ihmettelin silloin, että miksi niitä sanotaan työläiksi? Tykkään niistä, mutta olen liian laiska tekemään niitä yksin itselleni.

      Poista
    2. Äläpäs mittään. Mä söin ihan yksin 20 käärylettä kahteen päivään... siitä vaan otin jääkaapista aina yhden kun ohi menin. =) Vähän niinkuin Kreikan kaipuuseen söin ja varmaan kuvittelin viininlehtikääryleiksi =D
      Ihan suosittelen, osta pieni kaali ja tee pieni satsi täytettä. Kyllä ne itekseenkin uppoaa nopsaan =).
      Terkuin Tiijja

      Poista

Kiitos kommentistasi!