Tiistaihuomenta!
Eilen sää vaihteli; aamu oli syksyisen herkkä ja kaunis. Töistä palatessa paistoi aurinko, joka sai vaahteroiden ja pihlajien syksynväriset lehdet hehkumaan. Illalla oli hetken tasaisen harmaata, mutta hieman kirkastui myöhemmin. Näkyi tähtiä.
Käärin töissä niitä johtoja. Korjasin toisen tekeleitä myyvämpään muotoon. Kaksikymmentäkolme pussia, joissa yhdeksän viiden metrin nippua kussakin. Sain urakan siltä osin valmiiksi - ja ranteet kipeiksi. Vielä niitä (ennestään käärimättömiä) johtoja riittää ja paljon, mutta ilmoitin jo eilen, että tarvitsen siitä hommasta vapaapäivän.Kolottavista ranteista huolimatta sain tehtyä raitasukalle paria. Reissussahan kävi niin, että minulla oli vain se yksi lankakerä mukana ja alkoi näyttää, ettei se muka riittäisikään kahteen sukkaan. Koska minulla oli vain yhdet puikot mukana, niin en voinut aloittaa toista sukkaa samaan aikaan. Sattumalta huomasin kaupassa samaa lankaa ja ostin kerän, mutta olisi kai pitänyt ostaa toiset puikotkin, vaan sepä ei tullut siellä mieleen.
Taidan juoda ensimmäistä kertaa kahvia kotona ennen töihin lähtöä. Pelkään aina, että kofeiini aiheuttaa käsien tärinää eikä se olisi kovin kiva juttu, sillä töissä joutuu näpräämään aika pikkutarkkuutta vaativia hommia. Toivottavasti vapinaa ei nyt tule!
Nyt sää on harmaa ja tälle päivälle on luvattu sadettakin (tihuuttaa jo). Pitää mennä tekemään eväsleivät, ja ajattelin käydä kaupassa matkanvarrella ostamassa mukaan pari banaania.



Kauniin väristä lankaa sukissa. Onko Sockia ?
VastaaPoistaSeiska Veikan multiraitaa.
PoistaMä katsoin kuvaa ja olin sitä mieltä, että minisun täytyy olla C-vitamiinia :)
VastaaPoistaD3-vitamiinia. Lukee purkissa. ;)
PoistaKauniiden syksyinen kuva paketti.lehdet,sukkalangat/sukat:)
VastaaPoistajoo vitamiiniä pittää popsia,Sinkkiä otan kun lekuri sitä suositteli...oisko joku imeytymis juttu....=?,,kun ei iha sinkittyis koko muori 🧓
Ta-daa, sain juuri sukat päättelyä vaille valmiiksi. Esittelen ne aamulla...
PoistaONNEKSI löysin keittiöstä magnesiumia poretabletteina - kahtena yönä on vetänyt suonta jalkapohjista ja pohkeet krampannu. Ne herättää ilkeästi.
Googletin sinkin ja lukemani perusteella voisin myös syödä sitä. Ja kaikkia vitamiineja ja VitaePro'ta ja Mölleriä ja... ;)
Ihanat värit tuossa langassa! En saisi kyllä innostua uusista langoista. Ostolakko tehtävä, kun kotona on kyllä lankoja.
VastaaPoistaMä olin eilen illalla aivan litimärkä kun kävelin opistolta 2 km.Ylläri vesisade.
Mukavaa syyskuun viimeistä🍁🍁🍁
Sain eilen nuo sukat valmiiksi. Kuva juuri julkaisemassani postauksessa. En kyllä saisi itsekään ostaa uusia lankoja, mutta himottaisi tilata Adlibriksestä Socki-lankoja...
PoistaToivottavasti en koe samaa kastumista, kun lähden kohta kävelemään töihin! Taivas kyllä lupailee sadetta.
Kiitos samoin sulle, Onneli! :)
Samoilla resepteillä mennään. Villasukkien "nauttiminen" on ympärivuotista. "Määräsin" itelleni rautakuurin ja sitten ostin lähes summamutikassa C+D+sinkkiä sisältävän purkin. Toivon, että ne auttaa edes henkisesti jatkuvaan väsymykseen. Onhan lumelääkkeilläkin hyvä vaikutus ;D
VastaaPoistaAamusta en uskalla jättää kahvia juomatta. Pää alkaa ilmoittelemaan itestään ennen ruokkista, jos ei ole kahvia. Voi olla osittain jumiutuneita ajatuksia tääkin. Töissä en juo koskaan kahvia, kun ärsyttää se jatkuva kiireentuntu ja haluan juoda kahvini rauhassa. siksi herään aamullakin tosi aikaisin. Iltapäivällä voi taas rauhassa juoda kun palaa töistä, tai ennen kun menee iltavuoroon. Miten sitä ennen pystyikään juomaan monia kertoja päivän aikana kahvia. Nykyään tulee huono olo.
Kehittävää keskiviikkoa! ;D
Villasukat on jaloissa AINA kotona ympäri vuoden. Talvella jopa kahdet päällekkäin.
PoistaO-ou, ja heti unohdin aamulla vitamiinin. Otin nyt. Muistin kyllä jo toista kertaa juoda aamulla kahvia ennen duuniin menoa. ;)
Keskiviikon kehitys..? Hmm, irroitin pahveja pahveista... :D
Kahvia aamulla, päivällä ja illansuussa, kiitos.
VastaaPoistaJuon juuri kolmatta aamua peräkkäin kahvia. Tästähän alkaa tulla jo tapa... ;)
Poista