sunnuntai 18. lokakuuta 2020

Sitä, tätä ja vähän tuotakin

SunnuntaiAamuHuomenta!

On sateista ja märkää. Facebook'in kautta näin, että Rovaniemellä on herätty tähän aamuun maa valkoisena. Samoin Seinäjoella.


Kävimme perjantaina Tupon kanssa katsomassa, kun Kuumaa-yhtye oli tekemässä maailmanennätystä soittamalla samaa kappalettaan kuusi tuntia 'putkeen'.


Paikkana oli Mutteriksi nimetty lasikoppi Setlementtitalon nurkalla. Itse en ollut kuullutkaan yhtyeestä, mutta solistin, Johannes Brotherus, tunnistin nähneeni monessa elokuvassa. Hieman homma näytti hänelle haastavalta, sillä hän ei mahtunut seisomaan kopissa suorana. Kappale oli varsin tarttuva ja varsinkin kertosäe jäi rallattamaan päähän.


Hain pakkaamani (lankoja) pinkin lentolaukun Tupon luota ja lähdin kävelemään Omaan Kotiin. Matkalla selkäni takana rysähti. Pyörähdin tietysti uteliaana ympäri ja tajusin mitä oli juuri tapahtunut. Vastaani ajanut pyöräilijä oli törmännyt yhteen kääntyvän auton kanssa. Seurasin sen aikaa, että näin autoa ajaneen nuoren naisen ajavan tiensivuun ja pyörää ajanut mies pääsi ylös omin voimin. Hyvä niin, mutta sillä miehellä EI OLLUT KYPÄRÄÄ!?!


Yhden sukan tekeminen ei meinannut millään ottaa luonnistuakseen. Tai siis sen aloittaminen. Ensimmäinen oli valmiina jo jonkin aikaa ja eilen päätin tehdä sille parin. Sukat ovat menossa jollekin pojalle, joka tykkää eräästä lätkäjoukkueesta. Arvaatko mistä? 😆

Muistin Pojanpojan synttäritapaamisella ostamani tennarit. Taidan säästää nuo kolmen euron kengät ensi kesään...


Himputti sentään - tänään ei innostaisi liikkua mihinkään. Tekisi mieli vain olla kotona ja aloittaa joku uusi lankajuttu, mutta pitää tavata eräs nainen ja mennä sitten taas katsomaan tulisiko bingoon tällä kertaa sen verran porukkaa, että pelit voisi pitää. Viimeksi ei tullut. On sinne bingon alkuun vielä monta tuntia, mutta pitää käydä suihkussa ja hoitaa kynnet. Ja tavata se nainen.

EDIT. Suihkunraikkaana voin ilmoittaa, että tuuraaja menee hoitamaan mahdollisen bingon, JIPPII!!! Mahtavaa!


Miten minusta tuntuu, että teen itse itselleni aikatauluja, joista ahdistun? Sovin menoja ja tapaamisia, joihin en haluaisi mennä. Jos en kävisi töissä, niin todennäköisesti jäisin täysin neljän seinän sisään saamatta kuitenkaan aikaiseksi juuri mitään. Pösilö.


Eilen vietettiin Asunnottomien yötä. Sen motivoimana sain sentään tiskattua, koska minulla on Oma Koti ja omat astiat. Kaikilla ei ole ja se on surullista. NYT sinne omaan suihkuun, mars.

Sujuvaa sunnuntaita!

12 kommenttia:

  1. KOTI 1 JA KOTI 2.Jotenkin hauskaa välillä seurata että kuka on milloin missäkin.Välillä yhdessä ja sitten erikseen.Välillä yllätysyhdessä ja sitten taas omaan rauhaan nam! On lentolaukkua ja reppua.😊
    Joskus se tärkeä asia väärässä paikassa.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. ONNEKSI ON kaksi kotia! On tehnyt suhteelle hyvää, ettei nyhjätä toisissamme kiinni koko aikaa. Oli muuten tullessa lentolaukun lisäksi reppu, mistä tiesit? Heh. :D
      Ja joo, joskus jotain (muka) tärkeää on just siellä toisessa paikassa.
      Hyvää alkanutta uutta viikkoa!

      Poista
    2. Jos ei muuta niin ainakin sipulit.Hei kuulostaa hyvältä sekä toimivalta.Mukavaa jo vähän talvistakin alkavaa viikkoa!

      Poista
    3. Kiitos! Pitää vaihtaa huomenna lämpimämpi takki päälle. Kylmä.

      Poista
  2. Mulla on vähän sama ongelma: kun olisi aika lähteä jonnekin, niin ei yhtään huvittaisi. Yleensä on kuitenkin sitten ihan mukavaa ja olen innoissani tapaamisten/tapahtumien jälkeen, mutta liikkeelle lähtö on vähän hankalaa.

    Sujuvaa sunnuntaita sinulle myös! Kiva, että tuuraaja tuli, niin saat vähän hengähtää.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Juurikin se liikkeelle lähteminen!? Onneksi ei tarvinnut vetää bingoa vaikka nyt siellä kuulemma oli mukavasti porukkaa.
      Mukavaa uutta viikkoa!

      Poista
  3. vielä tuo sana on hengissä "pösilö",,niin hauska 🤣🤣🤣🤣
    Tämä harmaus hetkeksi vie lepoasentoon lämpöisen viltin alle...:)..se on sallittua:)))
    nim.mökkihöperö-muori 😎
    Mukavaa alkavaa viikkoa!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Mihis 'pösilö' katoaisi..? ;)
      Kiitos Liisa! Samoin Sinulle! On vielä pimeää ja äsken, kun kävin tupakalla, niin alkoi just satamaan. Voi syksy.

      Poista
  4. Hyvänväriset sukat. kyllä niistä jokin urheilu tulee mieleen, mutta tarkemmin en osaa sanoa, kun olen vähän urheilutampio. ;)
    Välillä pienetkin asiat tuntuu kamalan isoilta, kun haluis olla vaan. Toisaalta, kun saa sitten jonkun asian hoidettua, on ihan voittaja -olo.
    6 tuntia samaa biisiä tuntuu ylivoimaiselta! :O

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos! Joukkue on Oulun Kärpät. :D
      Saisinpa tänään tehtyä hommat, jotka olen illaksi suunnitellut. Itsestähän se on kiinni.
      En mä jaksais kuunnella kuutta tuntia samaa biisiä saati laulaa!!!

      Poista
  5. Miksei Tampereen Tappara???? Mää oon Tapparan naisia, nääs.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Jaa-a, niin on Tuppokin. Nyt kaivattiin Kärppiä. ;)

      Poista

Kiitos kommentistasi!