Epävarmojen päivä - nimipäivää viettää 'Kai'. Heh.
Tuossa yhtenä päivänä Tuppo kysyi onko meillä hoitoainetta. Kaivelin esiin ämpärin, jonne olen laittanut siivousaineiden lisäksi "hamstraamiani" pesuaineita. Onneksi olen sillä nyt sieltä löytyi viisi shampoota, viisi hoitoainetta, suihkusaippuoita, dödö ja hammastahna. Hankinnat olen tehnyt Tallinnasta sekä Saiturinpörssistä. Kyllä, meillä ON hoitoainetta. Eikä hetkeen lopu.
Reissuista vielä sen verran, että nyt kun olemme selanneet kaikenlaisia matka- ja hotellisivustoja, niin joka puolelta tunkee kyseisiä mainoksia. Tiistaina olisi löytynyt ystävänpäivätarjouksia. Toki itsekin kiinnitimme huomiota mm. Norwegian'in tarjouksiin, joilla olisi lentänyt Osloon/Kööpenhaminaan/Roomaan yhdeksällätoista eurolla per sivu per henkilö. Mutta ikävä kyllä kohteissa tarvii lentojen lisäksi majoituksen ja käyttörahat. Mutta tuntuuhan se hassulta, että Roomaan olisi päässyt samalla hinnalla kuin Tallinnaan tai Tuhkolmaan?
Sitten huomasin erään matkatoimiston kaksi eri rantalomamainosta. Toisessa tarjottiin viikon reissua ilman aterioita ja hinta oli euroa vaille kolmesataa. Vieressä oli mainos, jonka mukaan viikko samassa kaupungissa maksoi seitsemänkymmentä euroa enemmän ja sisälsi 'all inclusive'n. Kumman te valitsisitte? En katsonut sisältävätkö ne esimerkiksi lentokenttäkuljetuksia vai ei, mutta äkkiä niistäkin kertyy lisäkuluja. Samoin ilmastoinnista.
Ilman aterioita 299,-
All inclusive 369,-
-- kuka syö ja juo viikon seitsemälläkymmenellä eurolla? Lomalla?
Meillä tulevaan reissuun, ei siis ensi viikon Tanskan matkaan, sisältyy all inclusive, kenttäkuljetukset sekä ilmastointi.
Kävin nyt kuitenkin uteliaisuuttani katsomassa nuo tarjoukset. Hinnat olivat jo nousseet. Tai siis 'all inclusive'ssa oli, toisessa ei. Nyt meidän reissuaikaan viikon matka olisi maksanut jo 459€/henkilö. Melkein satasen enemmän! Samalla kävin katsomassa meidän valitsemaa pakettia ja senkin hinta oli jo yli kaksisataa kalliimpi kuin meillä. Yes!
Illalla on Tupon keskimmäisen tyttären vuoro jorata Wanhojen tansseissa. Mennään katsomaan.

Heh, tuolla arsenaalilla voisit jo perustaa pienen kemikalioliikkeen! Eipä silti, itse toimin ihan samalla tavalla. Nappaan mukaan sopivasta tarjouksesta sopivia aineita ja juurinoita, joita koko ajan tarvitsee ja käytetään.
VastaaPoistaKilpailu on kovaa lento- ja lomamatkoilla nykyään ja se kai vaikuttaa hintojen edestakaiseen muutokseen. No, teillä on kuitenkin Köpiksen matka varattuna ja siihen ei tule muutoksia. Kuinkahan kauan siitä on kun itse olin Tanskassa.... teini-ikäisen poikani kanssa viikon matkalla ja siitä kaksi päivää Köpiksessä. Nähtiin kuningatar Odensessa H.C. Andersenin kotimuseossa käydessämme, vietettiin yksi päivä Legolandissa ja käytiin Köpiksessä tietysti Kööpenhaminan tivolissa ja sen yhteydessä olevissa Madame Tussaudin vahakabinetissa ja nukkekotimuseossa. Niin ja silloin pääsi käymään siellä hippien kaupunginosassakin. Mikä sen nimi nyt oli? Mariestad? Mikähän sen tilanne nyt onkaan...Toivottavasti teillä on myöskin oikein kiva ja onnistunut matka.
Eihän se mikään Mariestad ole vaan Christiania!! Vähän on venyneet muistipiuhat tässä ikääntymisen myötä......
VastaaPoistaKiitos Marjatta!
PoistaJa kiitos vinkeistä! Kauheesti pelottaa kun joka puolelta toitotetaan, että Tanska on KALLIS maa. Se Christiania on ainoa paikka, jossa olen Köpiksessä käynyt (shhh..).
Havaitsin juuri uuden paniikin paikan: mulla ei ole vaatteita & kenkiä synttäreille!!??!! Suunnittelemani kengät eivät enää mahdu... *apua*
Olen tosiaan ns. neuro-euro noiden pesuaineiden suhteen. Ihanaa kun niitä nyt riittää!
PoistaMiten niin kengät ei mahdu?! Ethän siä nyt enää missään kasvuiässä ole!!
PoistaEi vaan mahdu, pöh.
PoistaAll-inclusive kaupunkiloma? Näihin olen harvemmin törmännyt. Köpis on kallis kaupunki, joten ai-kelpaisi - mistä saitte omanne? Nimim. kerran siellä käynyt, mutta menisin toistekin :D
VastaaPoistachristian louboutin outlet
VastaaPoistarolex watches
coach outlet
air jordan uk
coach outlet
san francisco 49ers jerseys
salomon shoes
oakley sunglasses
under armour shoes
oakley sunglasses
coach
VastaaPoistacoach factory outlet
longchamp le pliage
carolina panthers jersey
cheap nhl jerseys
true religion jeans
pandora jewelry
michael kors handbags sale
hollister clothing
kobe 9