Voihan huokaus.
Näin eilen ensimmäisen kimalaisen, joten tämä sopinee kesää odotellessa tähän.
Tilasin sunnuntaille kennon kananmunia. Samoja M/L -kokoisia kuin aiemminkin (seitsemän euroa). Melkein meinasi iskeä vauhtisokeus, kun S -koon munia olisi saanut kolme kennoa yhdellätoista eurolla!? Kanalassa on kuulemma paljon uusia munijoita ja siksi noita pieniä olisi ollut tarjouksessa. EN minä tarvitse 90 munaa, vaikka olisivat kuinka pieniä. 🥚
Sain viime yönä ns. erilaiset sukat valmiiksi ja pääteltyäkin samantien. Vihreä lanka on Lauria ja musta Kotikultaa. Sukkien koko on 42 ja lankoja kului 125 grammaa. Eipä ole tällä kertaa pelkkää raitaa! 😄
Aloitin kuvion ensin vaaleanharmaalla ja tajusin, ettei se erotu riittävästi.Purin resoriin saakka ja vaihdoin mustaan, mikä oli hyvä valinta. Sukat kaipaisivat kuvion vuoksi höyrytystä, mutta en kokemattomana taida uskaltaa.
Seuraava kuvio on jo valmiina. Pitää keksiä siihen sopivan väriset kaksi lankaa.Siinä kutoessa popsin kahdessa osassa rasiallisen viinirypäleitä, nam. Onneksi ostin kaksi!
Koska valitsin poikkeuksellisesti keltaisin kipon, niin osallistun sillä ja sukilla Kristiina K:n haasteeseen "keltainen ja vihreä". 😀
Perhanan perhana: silmä alkoi tuntua jo muka paremmalta, mutta tänä aamuna EI!!! Silmää ja sen ympärystää särki/särkee kovaa. Kirveli niin, etten pystynyt pitämään silmää auki ainakaan kahteen tuntiin. Valo sattuu kuin lekalla lyötäisiin! Otin särkylääkkeen, laitoin tippoja ja nukuin tunnin päikkärit. Soitan silmätautien päivystykseen NYT...
Enpä soitakaan, sillä päivystys alkaa neljältä ja kello on vartin yli kolme. Odotan sen kolme varttia - tunnin ennen puhelua. Pääsen sinne tarvittaessa kahdella ratikalla. Paikka sijaitsee iho- ja allergiasairaalan vieressä, joten reitti on nenän vuoksi tuttu. Paikka ei. Mitähän tässä vielä tulee? Murrr.
Pitäkäähän peukkuja, että saan jotain selvyyttä ja jonkin lääkityksen silmään! 👍 Tiedän jo, että jos joutuvat kääntämään yläluomen, se sattuu tosi paljon!! Murisen lisää, ja pidän teidät tapani mukaan ajantasalla.





Kun luen tätä kello 16:10, toivon että oot soittanut ja saanut avun! Silmät on herkkä paikka, itse ainakin pelästyin jos silmissä jotain oireita. Kimalaisia ei ole näkynyt, mutta olipas kaunista aamupäivällä kun mun silloin täynnä olevalla pihalla lenteli kaksi sitruunaperhosta.
VastaaPoistaLaivassa ollaan, nää vetää tirsoja hytissä. Ei haittaa räminä tai kolinat, ei ihmisten liikkeet eikä viereisessä hytissä oleva räksyttäjä. Oijoi, kun päästään ennalta tuttuun, erinomaisen koiraystävälliseen hotelliin ja koirat lenkitetty ja muuten asetuttu, taidan hiipiä hotellin varsin kelvolliseen ravintolaan. Lasi viiniä, joku lämmin ruoka ja niiden Crème brûlée. Koirat saa lammasmakkaraa, ei paha sekään?
Ihanaa viikonloppua, toivottavasti silmä tulee kuntoon!
-@
Kiitos!
PoistaOdotan takaisinsoittoa... Silmän kirvely palasi aamuiseen malliin enkä pysty pitämään sitä kunnolla auki. Ärsyttää!!! Koko ajan joku vaiva!
Näin äsken vuorossaan toisen kimalaisen. Palaavat näemmä samaan nurkkaukseen, jossa viihtyivät viime kesänä. Onneksi ne ei pistä!
Mukavaa reissua teille ja nauti iltahetkestäsi! ♥
Kun luin päivitystäsi, olin että "ihana" (pörriäiset - meillä tosin ihan amppareita, ei kimalaisia vielä), ja "iik! Ihana" (upeat sukat), "nam" (viinirypäleet), mutta sitten tulikin mutkia matkaan.
VastaaPoistaVoi hitatsi sentään sen sun silmäsi kanssa! :( Toivottavasti olet saanut ajan, ja uudet lääkkeet. Ei nämä olemassa olevat nyt näytä tepsivän. Tsempit! <3
Kiitos!
PoistaEi tämä noin nopsaa mene. Odotan edelleen takaisinsoittoa, jonka myötä joutunen matkustamaan kaupungin toiselle puolelle jonottamaan päivystykseen. Plaah. Silmä kirvelee tosi paljon ja otin äsken Buranan kipuun.
Pitääpä tulevaisuudessa taas ymmärtää nauttia kivuttomista/oireettomista päivistä!!
Takaisinsoitto tuli just ja paikka, jonne osoitettiin, onkin sama Siltasairaalan päivystys, jossa kävin mm. käteni vuoksi. Outoa, että sinne eikä silmätautien päivystykseen? No, eipä siinä. Reissureppuun tarvittavat ja yhdellä ratikalla perille jonottamaan... Ilmoittelen.
VastaaPoistaItselle muistiin: kirjauduttu 17:37.
PoistaVoimia! Oili ❤️
VastaaPoistaKiitos ❣️
PoistaSukat on ihanat!!
VastaaPoistaToivottavasti olet jo saanut apua silmääsi ja matkalla kohti kitia - mieluummin jo kotona. Oletettavasti et kun katselen ed. kellonaikoja ja kelloa mutta aina saa toivoa 🫂🫂
Kävelin just silmäsairaalaan, otin vuoro numeron eikä tapahdu mitään!? Laittoi lähetteen, joten tässähän odottelen. Vain yksi lääkäri paikalla!!
PoistaPääsin ilmoittautumaan ja otettiin "alku mittaukset".
PoistaJotain positiivista: näkyy Voice ja jopa äänen kera! 🎶
PoistaKiitos sukkakehusta! 💚
PoistaKivat kuviot ja väri sukissa. Nyt aloin kaipaamaan hiirenkorvia koivuihin :)
VastaaPoistaMeillä pörräsi tänään kimalainen takapihalla. Oli tosi isokokoinen ja -ääninen.
Hyvä kun pääsit nopeasti lääkäriin. Toivottavasti ei tule kiireellisempää päivystyspotilasta tutkimustesi väliin. Onneksi saat kuunnella Voicea odotellessa <3
Kiitos!
PoistaVissiin vaan kaksi ennen minua. Ehkä.
Kaunista kirjoneuletta teet, minulta ei tahdo sujua.
VastaaPoistaKiitos paljon!
PoistaVälillä muuta kuin raitoja. 😉
No hitto sen silmän kanssa taas! Toivottavasti löytyy apu!
VastaaPoistaNuo sukat on kyllä tosi kivat, väreiltään ja kuvioltaan ❤️
N. 20 min sit jysähti ihan kaamee kipu!!! Nyt puudutustippoja silmässä. Kohta lähtee näkö ja ennen mahd. pois pääsyä vikat ratikat,..... Perseestä! 😭
PoistaNo hitto sen silmän kanssa taas! Toivottavasti löytyy apu!
VastaaPoistaNuo sukat on kyllä tosi kivat, väreiltään ja kuvioltaan ❤️
Vastaanpa tähän toiseen, kiitos kehusta! 😍
PoistaJust tulin kotiin melkein hengissä. Phuuh, lähdin täältä KAHDEKSAN TUNTIA sitten!? Kerron huomenna. Hyvää yötä! 💜
VastaaPoistaVoi kauhistus ! Kun silmän paraneminen oli jo niin hyvällä alulla ? Ja mikä reissu. Kahdeksan tuntia !!
VastaaPoistaEikö sinne silmäsairaalaan pääse kuin mutkan kautta ja eri lähetteellä ? Ilmeisesti ei.
Näköjään mikään ei mene nyt ihan helpoimman kautta. Onneksi pääsit kotiin ja lepäämään ja toivottavasti sait nyt sellaiset tropit , että taatusti puree. Tsemppiä ja sympatiaa !
ps. tosi hienot sukat :-).
Kiitos! ♥
PoistaPitää lähteä apteekkiin hakemaan kortisonitipat, joita joudun käyttämään pitkään... Kirjoitan ja kerron vasta sen jälkeen, ettei nyt veny niiden hakeminen. Aluksi pitää laittaa tunnin välein, myöhemmin kahden jne. Näin aamusta kirvelee ja sattuu!
Voi kurjuus kun silmä ei nyt ota toipuakseen....
VastaaPoistaSietohalit ja toivottavasti saat pian oikeasti apua...
Kiitos! ♥
PoistaNyt ainakin selvisi mikä (paska) silmässä on. Kerron, kunhan palaan apteekkireissulta.
No voi perse sen silmän kanssa! Jään kuulolle (sanoo kuulovammainen Hanni).
VastaaPoista😄 Käyn apteekkireissulla ja kirjoittelen sitten. Haastavaa lähteä ulos, kun aurinko paistaa ja silmä aristaa valoa. Olisi kävelymatka, mutta taidan mennä ratikalla.
PoistaIhana kirkas vihreän sävy 💚 Mikä harmitus kuitenkin tuon silmän kanssa.
VastaaPoistaKiitos! 💚
PoistaNäinpä! Toivottavasti kipu katoaa lääketippojen myötä nopeasti!!
Tähän voisin sanoa, että voi pöllönsilmä...
VastaaPoista(selitys löytyy urbaanista sanakirjasta 🫣🫣)
Ooo-kei. Selitä sinä? Just palasin apteekkireissulta ja alan kirjoittamaan eilisestä...
PoistaNätisti sanottuna pöllönsilmä = pyllynreikä 🫣😟
PoistaÖrf.
PoistaOnpa silmän kanssa ongelmaa. Toivotaan pikaista paranemista. Mutta kiva vahinko oli haasteen kanssa. Meilläkin tuli eilen mökille kolme mehiläistä sisälle. Sain ne kaikki vangittua lasin ja pahvinpalan avulla ja päästin takaisin ulos.
VastaaPoistaKiitos Kristiina!
PoistaVaikka vähän ärsyttää laittaa tippoja tunnin välein, niin pakko jaksaa, jotta silmä paranee. Enää vajaa viisi viikkoa...
Olitpa kiltti, kun pelastit ne pihalle! ♥